-
Forside

logo logo logo

 

 

ÅRETS SCENEOPLEVELSER 2015

De nominerede (vinderne er fremhævet med stort) :

Årets forestillinger:

Billy Elliot (De Ny Teater)
En kort en lang (Nørrebro Teater)
LILLE MAND HVAD NU? (MUNGO PARK/AVENY T)
Puntila (Det Kongelige Teater)
Som i himlen (Edison)
Sommeren uden mænd (Repuplique)
Tribadernes nat (Grønnegårds Teatret)
Visen om Sidsel (Grønnegårds Teatret)
Vores klasse (Aveny T)
Vores sensommer (Østre Gasværk)

Årets instruktører:

Elisa Kragerup (Tove, Tove, Tove/Menneskedyr)
Hans Rønne (Som i himlen)
Heinrich Christensen (H.C. Andersens samlede eventyr)
Kirsten Delholm (Cosmos +)
Maria Kjærgaard-Sunesen (Catering)
MARTIN LYNGBO (VORES KLASSE/LILLE MAND HVAD NU?
Niclas Bendixen (En kort en lang)
Peter Langdal (Sommeren uden mænd)
Petra Berg Holbek (På Vej/Faldet/Spoonface Steinberg)
Staffan Valdemar Holm (Puntila)

Årets musicals/musikforestillinger:

Billy Elliot (Det Ny Teater)
EN KORT EN LANG (NØRREBRO TEATER)
Footloose - The Musical (Galaksen)
Grinet & Døden (Det flydende teater)
Lillys Danmarkshistorie (Hippodromen, Folketeatret)
Som i himlen (Edison)
Sound of Music (Det Ny Teater)
The Einstein of Sex (Husets Teater)
The Savage Rose (Teatret ved Sorte Hest)
Tove Tove Tove (Det Kongelige Teater)

Årets mandlige hovedrollepræstationer:

Anders Budde Christensen (Lille mand hvad nu?)
Hans Holtegaard (Parasitterne)
Jacque Lauritsen (Faldet)
Jens Jacob Tychsen (The Sound Of Music)
Lars Mikkelsen (Tribadernes nat)
Lars Simonsen (For enden af kærligheden)
Nicolai Klok Jandorf (H.C. Andersens samlede eventyr)
Olaf Johannesen (Puntila)
Rolf Hansen (Husker du?/Gorilla)
ULF PILGAARD (VORES SENSOMMER)

Årets kvindelige hovedrollepræstationer:

Ann Eleonora Jørgensen (Tribadernes nat)
Betty Glosted (Vores klasse/Dig og mig)
Danica Curtic (Lort)
Johanne Louise Schmidt (Visen om Sidsel)
Karen-Lise Mynster (Der der er/Det andet sted)
Lene Vestergård (Kys det nu, det satans liv)
LISBET DAHL (VORES SENSOMMER)
Maria Rich (Lille mand hvad nu?)
Tammi Øst (Sommeren uden mænd)
Uta Motz (Tilbage til Haifa)

Årets mandlige birollepræstationer:

BENJAMIN KITTER (VORES KLASSE)
Bue Wandahl (Som i himlen)
Henrik Larsen (Blinkende lygter)
Henrik Prip (Lille mand, hvad nu?)
Jens Jørn Spottag (Larm i kulissen)
Joen Højerslev (Skakmat)
Kenneth M. Christensen (Tribadernes nat/En kort en lang)
Morten Holst (Catering)
Ole Thestrup (Blinkende lygter)
Troels Malling (Vores sensommer)

Årets kvindelige birollepræstationer:

Bodil Sangill (Mit mørke)
Jannie Faurschou (Indenfor murene)
Sonja Oppenhagen (Madame de Sade)
JOHANNE LOUISE SCHMIDT (PUNTILA)
Lane Lind (Billy Eilliot)
Marianne Høgsbro (En kort en lang)
Marianne Mortensen (Lille mand hva nu?)
Mette K. Madsen (Visen om Sidsel/Blinkende lygter)
Signe Egholm Olsen (Omstigning til paradis)
Ulla Henningsen (Sommeren uden mænd)

Årets gennembrud på en københavnsk scene:

Andreas Jebro (Prometeus.nu)
Carsten Svendsen (En kort en lang)
Lise Baastrup (En kort en lang)
Lykke Sand Michelsen (Mit mørke)
Mads Rømer Brolin-Tani (En kort en lang)
MARIE BACH (SOMMEREN UDEN MÆND/TRIBADERNES NAT/ILLUSIONER)
Mathilde Norholt (Skærmydsler/Dirty Dancing)
Miké F. Thomsen (Ni hao nuuk)
Mikkel Kaastrup-Mathew (En Kort En Lang)
Sebastian Henry Aagaard-Williams (Der var engang engang/Airport)


Årets særpris:

(tildeles en forestilling, der gjorde en forskel i teateråret)

Der var engang engang (Grønnegårds Teatret)
Det store ædegilde (Dansehallerne)
ET DUKKEHJEM (TEATERGRAD)
Flueben (Kongens have)
Jeg vil jo bare elskes (Hofteatret)
PÅ VEJ (TEATERGRAD)
Romeo og Julie komplekset (Københavns Musikteater)
Smilet er den korteste afstand (Teater V)
Wallmann (Cirkusbygningen)
Ørkenens sønner (Glassalen i Tivoli)

Caspersen-prisen:

(tildeles som tak for en livsindsats i teatrets tjeneste og samtidig for en imponerende indsats i dette teaterår)

Birthe Neumann (bl.a. for Larm i kulissen)
Ghita Nørby (bl.a. for Indenfor murene)
Kirsten Olesen (bl.a. for Madame de Sade)
MALENE SCHWARTZ (BL.A. FOR SKÆRMYDSLER PÅ FOLKETEATRET)
Mogens Pedersen (bl.a. for Parasitterne)

Årets danske dramatiker:

Abelone Koppel (Leppe Love)
NIKOLINE WERDELIN (VISEN OM SIDSEL)
Peter Asmussen (Det der er/Soli Deo)
Rhea Leman (Gorilla)
Vivian Nielsen (Blinkende lygter)

Årets udenlandske stykker:

For enden af kærligheden
Illusioner
Marathon
Secrets
SKYLIGHT

Årets klassikerbearbejdelse:

Lille mand hvad nu?
PARASITTERNE
Puntila
Skærmydsler
Tribadernes nat

Årets scenografi:

Jernring
JÆGERBRUDEN
Puntila
Sommeren uden mænd
Vores klasse

Årets operaopsætninger:

Cosi Fan Tute (Opera Hedeland)
Jægerbruden (Operaen, Det Kongelige Teater)
L'Amico Fritz (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)
Sol går op sol går ned (Takkeloftet, Det Kongelige Teater)
THE ROSENBERGS (HIPPODROMEN, FOLKETEATRET/DEN NY OPERA)

Årets sanger (musikteater):

Hanne Uldahl (Cabaret)
Julie Steincke (Billy Elliot)
Louise Fribo (The Sound of Music)
LISBETH BALSLEV (LEAVES)
Nijas Ørnbak Fjeldmose (Zirkus)

Årets sanger (koncert):

Christopher Nissen (Vega)
Grethe Mogensen (solokoncert i Helligaandskirken)
Palle Knudsen ("Elskovsdrikken", Tivolis koncertsal)
RASMUS LYBERTH (JULEKONCERT I CHRISTIANSKIRKEN)
Simon Duus ("Elskovsdrikken", Tivolis koncertsal)

 


Årets udenlandske sangere (koncert):

ELTON JOHN (PLÆNEN I TIVOLI)
Jamie Callum (plænen i Tivoli)
Lady Gaga (plænen i Tivoli)
Olga Peretyatko ("Elskovsdrikken", Tivolis koncertsal)
Tony Bennett (plænen i Tivoli)

Årets danseforestillinger/performances:

Airport (Republique)
Dreamtime (Maskinhallerne)
Suite of touch (Dansehallerne)
2 X GRANHØJ (SKUESPILHUSETS STORE SCENE)
360 grader (Dansekapellet)

Årets dansere:

MARIA TOPP (THE VISIBLE EFFECTS OF FORCE)
Niclas Bech (Nøddeknækkeren)
Oliver Zohore (Last Love Before Leaving Gravity)
Ida Prætorius (Lolita)
Jonathan Stahlschmidt (Footloose - The Musical)

Årets børneforestillinger:

En sælsom rejse (Det lille teater)
Fugl Fønix (Eventyrteatret - Glassalen)
Lille pip (Kongens have)
Intet (Teater V)
STJERNEDRYS OG NISSEKYS (EVENTYRTEATRET - GLASSALEN)

Årets revyer:

Cirkusrevyen
GANLØSE-REVYEN
Gilleleje-revyen
Græsted-revyen
Revyperler


Årets revyskuespillere:

Anne Herdorf (Ganløserevyen/Menstruprevyen)
Ditte Hansen (Cirkusrevyen)
Jacob Morild (Når krybben er tom)
Sofie Stougaard (Græstedrevyen)
ULLA JESSEN (GILLELEJEREVYEN)

Årets entertainere:

BIRGITTE SIMONSEN (PÅ MIN LYSEGRØNNE Ø)
Ina-Miriam Rosenbaum (Fandens oldemor)
Lotte Andersen (Radium)
Lykke Scheur (Leppe Love)
Zaki Youssef (Jeg hører stemmer)

Årets udenlandske gæstespil:

Carmen (Vega)
Correction (Dansehallerne)
Ellipses & Bokko - The Ultimate Fusion (Dansehallerne)
Hamlet (Kronborg)
PLAYING CARDS: HEARTS (ØSTRE GASVÆRK)

Årets udflugtsmål:

Arsenik og gamle kniplinger (Vendsyssel Teater)
Candide (Den fynske opera)
Carl (Bramstrup Gods)
Richard III (Aalborg Teater)
THE SUIT (GÆSTESPIL PÅ AARHUS TEATER)