-
Forside

logo logo logo

 

 

 

TEATERSÆSONEN 2016-17

- de bedste oplevelser

(vinderne er fremhævet med stort)

 

BEDSTE FORESTILLING (i Kbh og/eller omegn i denne sæson)

De nominerede er:

Bertolt Brechts Svendborgdigte (Teater Grob & Teater V/Baggaardteatret)

Dekalog (Betty Nansen Teatret)

Et vintereventyr (Republique)

Festen (Republique)

Klokkeren fra Notre Dame (Gamle Scene, Det Kongelige Teater/Fredericia Teater)

LANG DAGS REJSE MOD NAT (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

Lev menneske (Hippodromen, Folketeatret/Odense Teater)

Living Dead (S/H/Aarhus Teater)

Livlægens besøg (Betty Nansen Teatret)

Personer, steder og ting (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

BEDSTE INSTRUKTØR

De nominerede er:

Christian Lollike (Living Dead)

Eigill Pålsson (De danser alene/Et hus på sand og håb)

Emmet Feigenberg (Livlægens besøg)

Jacob Schjødt (Den danske borgerkrig 2018-20)

Jacob Schokking (Dekalog/Det som diktatoren ikke sagde)

KATRINE WIEDEMANN (VREDENS DRUER/ET VINTEREVENTYR/DON JUAN)

Minna Johannesson (Højskolesangbogen)

Morten Kirkskov (Lang dags rejse mod nat)

Peter Langdal (Into The Woods)

Rune David Grue (Personer, steder og ting/Nordisk fjer/Tati)

 

SÆRPRISEN

De nominerede er:

"Doom Room" (Pan)

"Freak Out" (S/H)

"Frk. Jensens kogebog" (Riddersalen)

"Human afvikling" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Je suis Storm P" (Det flydende teater/Teatergrad)

"Kiosken" (Riddersalen)

"Kroppen" (Bådteatret)

"LIVING DEAD" (S/H/AARHUS TEATER)

"O-hoy" (Teatret Brændende kærlighed)`

"Overgang" (Teater Rio Rose/Husets Teater)

 

BEDSTE SKUESPILLERINDE - HOVEDROLLE:

De nominerede er:

Heidi Colding-Hansen i "Heksemutter" (Frilandsmuseet)

JOHANNE LOUISE SCHMIDT i "PERSONER, STEDER OG TING" (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

Karen-Lise Mynster i "Lang dags rejse mod nat" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Malene Melsen i "Lev menneske" (Hippodromen/Odense Teater)

Maria Rich i "Living Dead" (S/H/ Aarhus Teater)

Marina Bouras i "Ren" (Husets Teater)

Pernille Lyneborg i "Sylvia" (Bådteatret)

Signe Egholm Olsen i "Livlægens besøg" (Betty Nansen Teatret)

Tammi Øst i "Status" (Husets Teater)

Tina Gylling Mortensen i "Dukkelise" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

BEDSTE SKUESPILLER - HOVEDROLLE:

De nominerede er:

Elvir Ramovic i "Floden" (Besttellers)

Esben Smed i "Et vintereventyr" (Republique)

HENNING JENSEN i "LANG DAGS REJSE MOD NAT" (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

Jesper Hyldegaard i "Lampedusa" (Husets Teater)

Nicolai Dahl Hamilton i "Den danske borgerkrig 2018-2024" (Nørrebro Teater)

Olaf Højgaard i "Svaneblod" (Republique)/"D'Arc" (Dansehallerne)

Ole Sørensen i "En mand der hedder Ove" (Teater V/Møllen)

Ole Thestrup i "Min far" (Hippodromen, Folketeatret)

Paw Henriksen i "Mig og Tyson" (Teater Grob)

Waage Sandø i "Festen" (Republique) og "The Sunshine Boys" (Falkonerscenen)

 

BEDSTE SKUESPILLER - BIROLLE:

De nominerede er:

Carsten Svendsen i "Anything Goes" (Det Ny Teater)

Flemming Jensen i "The Sunshine Boys" (Falkonerscenen)

Glenn Ziqver Xavier i "Middelton" (Kongens Have/Brændende kærlighed)

Janus Nabil Bakrawi i "Vinger" (Teater Grob)

Joen Højerslev i "Vredens druer" (Betty Nansen Teatret)

MORTEN GRUNWALD i "3 X BECKETT" (ØSTRE GASVÆRK)

Morten Suhrballe i "På herrens mark" (Teater Grob)

Nicolai Dahl Hamilton i "Livlægens besøg" (Betty Nansen Teatret)

Peter Plaugborg i "Lang dags rejse mod nat" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Thue Ersted i "Personer, steder og ting" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater) og "De danser alene" (Rialto Teatret/Mammut Teatret)

 

BEDSTE SKUESPILLERINDE - BIROLLE:

De nominerede er:

Ellen Hillingsøe i "3 x Beckett" (Østre Gasværk)

Laura Bro i "Vredens druer" (Betty Nansen Teatret)

Maria Mondrup i "Lev menneske" (Odense Teater/Hippodromen)

Marianne Høgsbro i "Anything Goes" (Det Ny Teater)

Mette Horn i "Den politiske kandestøber" (Folketeatret)

Solbjørg Højfeldt i "På Herrens mark" (Teater Grob)

STINA EKBLAD I "FESTEN" (REPUBLIQUE)

Tammi Øst i "Helligtrekongersaften eller Hvad vil i ha?")

Tina Gylling Mortensen i "Livlægens besøg" (Betty Nansen Teater) og "De danser alene" (Rialto Teatret/Mammutteatret)

Özlem Saglanmak i "Vinger" (Teater Grob) og "Living Dead" (S/H/Aarhus Teater)

 

SÆSONENS GENNEMBRUD

De nominerede er:

Alba August i "Den lille prins" (Grønnegårdsteatret)

Andreas Berg Nielsen i "Et mærkeligt skib" (Teater Vestvolden - Hvidovre Teater)

Charlie Waller i "The Pillowman" (Badstarden, Huset )

ELLIOTT CROSSET HOVE i "LIVLÆGENS BESØG" og "DEKALOG" (BETTY NANSEN TEATRET)

Jens Sætter-Lassen i "På Herrens Mark" (Teater Grob)

Leif Eric Young i "Bertolt Brechts Svendborgdigte" (Baggaardteatret/Teater Grob)

Lise Bostrup i "Monster" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Maria W. Nørgaard i "After Miss Julie" (Krudttønden)

Mikkel Molkte Hvilsom i "Into The Woods" (Tivoli Glassalen)

Simon Bennebjerg i "Lang dags rejse mod nat"/"Helligtrekongers aften" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

SÆSONENS ÆRESPRIS:

(for en særlig indsats i teatersæsonen såvel som en livslang karriere i skuespilkunstens tjeneste)

De nominerede er:

Bent Meiding i "Kærestebreve" (Sceneriet, Det Ny Teater)

Bodil Jørgensen i "Apokalypsen" (Reaktor, Republique)

GHITA NØRBY (SARAH)

Kirsten Olesen i "Dukkelise" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Lone Hertz (Frk Nitouche)

Preben Kristensen (Sarah)

Ragnhild Kaasgaard (Kiosken/Barnevognen/Åbent hus)

Sue Hansen-Styles (Vita & Virginia)

Susse Wold (Kærestebreve)

Ulla Henningsen (Skabelsen)

 

BEDSTE NYE DANSKE DRAMATIK

De nominerede er:

"De danser alene" af Anders Fogh Jensen" (Rialto Teatret/Mammut Teatret)

"Dukkelise" af Jokum Rhode (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"En mand, der hedder Ove" af Brian Wind-Hansen (Teater V/Møllen)

"Heartbreak for dummies" af Frederik Villads (Bådteatret/Partner in Crime)

"LEV MENNESKE" af LÆRKE SANDERHOFF (HIPPODROMEN, FOLKETEATRET/ODENSE TEATER)

"Living Dead" af Christian Lollike (S/H/Aarhus Teater)

"På Herrens mark" af Julie Petrine Glargaard (Teater Grob)

"Stjernefamilien" af Nikoline Werdelin (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Under gud, over loven" af Lars Husum (Teater Grob/Von Baden)

"Vinger" af Joan Rang Christensen (Teater Grob/Johns Teater)

 

BEDSTE UDENLANDSKE VÆRK

(cph-premiere anmeldt af cphculture.dk i denne sæson)

De nominerede er:

"De 39 trin" af Patrick Barlow (Glassalen, Tivoli)

"Det diktatoren ikke sagde" af Meriam Bousselmi (Takkelloften, Operaen/Holland House)

"Into The Woods" af James Lapin og Stephen Sondheim (Glassalen, Tivoli)

"LAMPEDUSA" af ANDERS LUSTGARTEN (HUSETS TEATER)

"Livlægens besøg" af Erik Norberg og Johanna Garpe - efter P. O. Enquists roman (Betty Nansen Teatret)

"Min Far" af Florian Zeller (Hippodromen, Folketeatret)

"Personer, steder og ting" af Duncan Macmillan (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Proof" af David Auburn (Krudttønden/That Theatre Company)

"Sort vand" af Roland Schimmelpfennig (Edison, Betty Nansen Teatret)

"Vrede" af Joanna Murray-Smith (Hippodromen, Folketeatret)

 

BEDSTE KLASSIKER-PRÆSENTATION :

De nominerede er:

"Den lille prins" af Antoine de Saint-Exupéry (Grønnegårdsteatret)

"Et juleeventyr" af Charles Dickens (Eventyrteatret)

"Et vintereventyr" af William Shakespeare (Republique)

"Festen" af Mogens Rukov og Thomas Vinterberg (Republique)

"Hamlet" af William Shakespeare (Mungo Park/Betty Nansen Teatret)

"KÆRESTEBREVE" af A. R. GURNEY (SCENERIET, DET NY TEATER)

"Lang dags rejse mod nat" af Eugene O'Neill (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"The Sunshine Boys" af Neil Simon (Falconerscenen)

"Vita & Virginia"af Eileen Atkins (Teatret ved Sorte Hest)

"Vredens druer" af John Steinbeck (Betty Nansen Teatret)

 

BEDSTE SCENOGRAF:

De nominerede er:

Astrid Lynge Ottosen for "Jordens søjler" (Østre Gasværk)

BENJAMIN LA COUR, "INTO THE WOODS" (GLASSALEN, TIVOLI) & "KLOKKEREN FRA NOTRE DAME" (GAMLE SCENE, DET KONGELIGE TEATER/FREDERICIA TEATER)

Bob Crowley for "Alice i Eventyrland" (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)

Christian Albrechtsen for "Lang dags rejse mod nat" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater) & "Sort Vand" (Edison)

Jens Just for "Interpassivities" (Prøvesal, Det Kongelige Teater)

Lisbeth Burian for "Peddersen & Findus" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Maja Ravn for "Vredens druer" (Betty Nansen Teatret) & "Et vintereventyr" (Republique)

Paolo Fantin for "Rejsen til Reims" (Operaen)

Paul Farnsworth for "Anything Goes" (Det Ny Teater)

Torden & Lynild for "Festen" (Republique)

 

BEDSTE MUSICAL/TEATERKONCERT:

De nominerede er:

"Anything Goes" (Det Ny Teater)

"BERTOLT BRECHTS SVENDBORGDIGTE (TEATER GROB/TEATER V/BAGGAARD TEATRET)

"Chicago"(Det Ny Teater)

"Er der nogen?" (Teater Får302)

"Højskolesangbogen" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Into the Woods" (Glassalen, Tivoli)

"Klokkeren fra Notre Dame" (Fredericia Teater/Det Kongelige Teater)

"Saturday Night Fever" (Falkoner)

"Spamalot" (Tivolis koncertsal)

"Åh Joni" (Reaktor, Republique)

 

BEDSTE SANGER (musical/teaterkoncert/dramatik)

De nominerede er:

Flemming Enevold i "Under My Skin" (Bellevue Teater) & "Into the Woods" (Glassalen, Tivoli)

JULIE STEINCKE ("CHICAGO"), DET NY TEATER

Lars Mølsted i "Klokkeren fra Notre Dame" (Gamle Scene, Det Kongelige Teater/Fredericia Teater)

Laus Høybye i "Jordens søjler" (Østre Gasværk)

Rasmus Fruergaard i "Højskolesangbogen" & "Der var engang en sang, der hed Arne" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

BEDSTE ENTERTAINER:

De nominerede er:

Anne Karin Broberg (Med hovedet i himlen/Revyperler)

Carsten Bjørnlund (Syng dansk)

Henrik Lykkegaard (Cirkusrevyen)

SUSANNE BREUNING (JEG SKAL DØ I NAT/MED HOVEDET I HIMLEN/DRAGSHOLM REVYEN 2016)

Thomas Mørk (De 39 trin)

 

BEDSTE OPERA/OPERETTE-FORESTILLING:

De nominerede er:

Beruset (Verdens mindste teater)

Det fede singleliv (Folkeoperaen/Bremen)

Don Juan (Den ny opera/Folketeatret)

Figaros bryllup (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)

Hoffmanns Eventyr (Operaen)

Mahagonny (Operaen)

Neoarctic (Hotel Pro Forma/Gamle scene, Det Kongelige Teater)

Rejsen fra Reims (Operaen)

SØVNGÆNGERSKEN (OPERA HEDELAND)

The Rape of Lucretia (Takkelloftet, Operaen)

 

BEDSTE OPERA/OPERETTE-PRÆSTATION:

De nominerede er:

ANGELICA ASP i "BERUSET", VERDENS MINDSTE TEATER

Kristian Boland (Frk. Nitouche)

Palle Knudsen (Figaros bryllup/Mahagonny)

Peter Lodahl (Master Lodahl/La Boheme)

Randi Stene (Mahagonny)

 

BEDSTE DANSEFORESTILLING:

De nominerede er:

Alice i Eventyrland (Det Kongelige Teater)

BUTTERFLY LOVERS (PANTOMIME TEATRET)

Don Quixote (Det Kongelige Teater)

Fear (Black Box Theatre/Dansekapellet)

Giant Steps (Det Kongelige Teater)

Interpassivities (Corpus/Det Kongelige Teater)

Petrushka (Granhøj Dans/Teaterøen)

The Society of Lost Souls (Corpus/Det Kongelige Teater)

Tro (Uppercut/Dansekapellet)

Woman & woMan (Hisherit/Teaterøen)

 

BEDSTE DANSE-PRÆSTATION(ER):

De nominerede er:

Andreas Kaas (Farlige forbindelser/Giselle/Juveler/Alice i eventyrland)

Danni Mariblanca (WOman & Woman)

Jón Axel Fransson (Farlige forbindelser/Interpassivities/Romeo og Julie/Don Quixote)

Palle Granhøj (Re-think: "Fuck")

SILAS HOLST (SATURDAY NIGHT FEVER/ANYTHING GOES)

 

BEDSTE BØRNE/UNGDOMS-FORESTILLING

De nominerede er:

Barnevognen (Riddersalen)

DEN LILLE PRINS (GRØNNEGÅRDSTEATRET)

Der var engang en sang, der hed Arne (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Et mærkeligt skib (Teater Vestvolden - Hvidovre Teater)

Frostbrødre (Teatret Zeppelin)

Mester flytter ind (Det lille teater)

Når samfundet knækker (C:ntact, Betty Nansen Teatret)

Okker gokker (Det lille teater)

Verdens historie (Teatergrad)

Åben Hus (Riddersalen)

 

BEDSTE TEATERBOG

De nominerede er:

"Djævelens billede" af Bent Holm

"Kinesisk teaterdramatik" (redigeret af Gritt Uldall-Jessen og Jimbut Jun Feng)

"NYERE DANSKE SCENOGRAFER" AF ULLA STRØMBERG

"Stormfloden" af Kaspar Rostrup

"Ved gudernes bord" af Katrine Wiedemann

 

BEDSTE TEATERUDFLUGT:

De nominerede er:

Anna Karenina (Odense Teater)

ERASMUS MONTANUS (AARHUS TEATER)

Erasmus Montanus (Rønne Theater)

Kinky Boots (Malmø Opera)

Niels Klims underjordiske rejse (Vendsyssel Teater)

 

BEDSTE UDENLANDSKE GÆSTESPIL:

De nominerede er:

"Eye Candy" (Sildenafil Fairys performance-gæstespil fra Ungarn ifm IPAF)

"Measure for Measure" (Cheek by Jowl/Pushkin Theatre), Hamletfestivalen, Kronborg

"The Two Gentlemen of Verona" (The Globe Theatre), Hamletfestivalen, Kronborg

"SNEDRONNINGEN" (DEN FINSKE NATIONALBALLET), OPERAEN

"Dr. Glas " (Dramaten) , Skuespilhuset