-
Forside
logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS FILMOPLEVELSER 2017

 

ÆRESPRISEN: CATHERINE DENEUVE (GENSYNET)

 

ÅRETS DANSKE FILM 2017

- de nominerede er:

Darling
Den bedste mand
Den utrolige historie om den kæmpestore pære
Du forsvinder
En frygtelig kvinde
Gud taler ud
Heartstone
Mens vi lever
Muskelsvindleren
Vinterbrødre


ÅRETS DANSKE FILMSKUESPILLER 2017

- de nominerede er:

Amanda Collin (En frygtelig kvinde)
Claes Bang (The Square)
Danica Curcic (Darling)
Dejan Cukic (Fantasten)
Esben Smed (Aminas breve)
Jesper Christensen (Kongens store valg)
Sebastian Jessen (Mens vi lever)
Sidse Babett Knudsen (Kvinden fra Brest)
Søren Malling (Gud taler ud/Mesteren/Heartstone)
Zlatko Buric (I familiens skød)

 

ÅRETS UDENLANDSKE FILM (OVERVEJENDE IKKE-ENGELSKSPROGEDE)

- de nominerede er:

Danserinden
Det er bare verdens ende
De uskyldige
Frantz
Med krop og sjæl
Neruda
Nye tider
Sameblod
Sælgeren
The Square

 

ÅRETS UDENLANDSKE FILM (OVERVEJENDE ENGELSKSPROGEDE)

- de nominerede er:

Dunkirk
Fences
God's Own Country
La La Land
Lion
Loving
Manchester By The Sea
Moonlight
Nocturnal Animals
The Killing of a Sacred Deer

 

ÅRETS INSTRUKTØRER AF IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM

- de nominerede er:

Aki Kaurismäki (Lys i mørket)
Anne Fontaine (De uskyldige)
Bruno Dumont (Mysteriet ved Slack Bay)
Cristi Puiu (Sieranevada)
Francois Ozon (Frantz)
ldikó Enyedi (Med krop og sjæl)
Paul Verhoeven (Elle)
Petra Volpe (Nye tider)
Ruben Österlund (The Square)
Xavier Dolan (Det er bare verdens ende)

 

ÅRETS INSTRUKTØRER AF ENGELSKSPROGEDE FILM

- de nominerede er:

Andrea Arnold (American Honey)
Barry Jenkins (Moonlight)
Christopher Nolan (Dunkirk)
Damien Chazelle (La La Land)
Francis Lee (God's Own Country)
Garth Davis (Lion)
Jeff Nichols (Loving)
Kathryn Bigelow (Detroit)
Kenneth Lonergan (Manchester By The Sea)
Yorgos Lanthimos (The Killing of a Sacred Deer)

 

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE (IKKE ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Agnieszka Mandat-Grabka (Spoor)
Alexandra Borbély (Med krop og sjæl)
Carla Juri (Paula)
Catherine Frot (Gensynet)
Daniela Vega (En fantastisk kvinde)
Irena Ivanova (Godless)
Isabelle Huppert (Elle/Souvenir)
Sonia Braga (Aquarius)
Taraneh Alidoosti (Sælgeren)
Valeria Bruni Tedeschi (Springtur i Toscana/Mysteriet ved Slack Bay)


ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE (IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Adrian Titieni (Prøven)
Christian Andrén (Kæmpen)
Gaspard Ulliel (Det er bare verdens ende)
Jarkko Lahti (Den bedste dag i Olli Mäkis liv)
Josef Harder (Felix Zweig - farvel til Europa)
Lambert Wilson (Jacques - en mand af havet)
Majd Mastoura (Hedi)
Makis Papadimitriou (Suntan/Chevalier)
Sverrir Gudnason (Borg)
Vincent Lindon (Rodin)

 

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE (IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Anne Consigny (Elle)
Audrey Tautou (Jacques - en mand af havet)
Ellen Dorrit Petersen (Thelma)
Judith Magre (Elle)
Marie Gruber (Frantz)
Marion Cottiard (Det er bare verdens ende)
Mathilde Seigner (Dengang i Maj/Hjertets vej)
Nathalie Baye (Det er bare verdens ende)
Sibylle Brunner (Nye tider)
Virginie Efira (Elle)

 

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE (IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Farid Sajjadi Hosseini (Sælgeren)
Gaspard Ulliel (Danserinden)
Javier Alfaro (May God Save us)
Jérémie Renier (Kvinde, ukendt)
Jonas Bloquet (Elle)
Olivier Gourmet (Gensynet/Dengang i maj/Kvinde, ukendt/Brylluppet/Den unge Karl Marx)
Pierre Niney (Frantz/Jacques - en mand af havet)
Stellan Skarsgaard (Borg)
Tomer Kapon (En uge og en dag)
Vincent Cassel (Det er bare verdens undergang)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Adèle Haenel (Kvinde, ukendt)
Brandon Lavieville (Mysteriet ved Slack Bay)
Dorian Le Clech (Flugten til Nice)
Eili Harboe (Thelma)
Julius Fleischanderl (Sameblod)
Kévin Azaïs (Souvenir)
Lene Cecilia Sparrok (Sameblod)
Lou de Laâge (De uskyldige)
Mia Petricevic (I familiens skød)
Nicolò Cabras (Sweet Dreams)

 

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLER (ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Amy Adams (Nocturnal Animals)
Annette Bening (Alle tiders kvinder)
Cate Blanchett (Manifesto)
Emma Stone (La La Land)
Judi Dench (Victoria & Abdul)
Kate Winslet (Wonder Wheel)
Natalie Portman (Jackie)
Rosamund Pike (Kærlighed kender ingen grænser)
Ruth Negga (Loving)
Viola Davis (Fences)

 

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLER (ENGELSKSPROGEDE FILM)

- de nominerede er:

Adam Driver (Paterson)
Algee Smith (Detroit)
Andrew Garfield (Silence)
Casey Affleck (Manchester By The Sea)
Colin Farrell (The Killing of a Sacred Deer/The Bequiled)
David Oyelowo (Kærlighed kender ingen grænser)
Denzel Washington (Fences)
Joel Edgerton (Loving)
Ryan Gosling (La La Land)
Sunny Pawar (Lion)

 

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLER (ENGELSKSPROGEDE FILM)

Cathy Moriarty (Patti Cake$)
Gemma Jones (God's Own Country)
Harriet Walter (Når noget slutter)
Holly Hunter (The Big Sick)
Lily Gladstone (Certain Women)
Michelle Pfeiffer (Mother!)
Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)
Octavia Spencer (Hidden Figures)
Patricia Clarkson (The Party)

 

ÅRETS MANDLIGE BIROLLER (ENGELSKSPROGEDE FILM)

Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)
Alec Secareanu (God's Own Country)
Bill Nighy (Their Finest Hour)
Dev Patel (Lion)
Ian Hart (God's Own Country)
Justin Timberlake (Wonder Wheel)
Mahershala Ali (Moonlight/Hidden Figures)
Mark Rylance (Dunkirk)
Oscar Isaac (Surburbicon)
Stephen Henderson (Fences)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (ENGELSKSPROGEDE FILM):

Ashton Sanders (Moonlight)
Barry Keoghan (The Killing of a Sacred Deer)
Caleb Landry (American Made)
Harry Styles (Dunkirk)
Jovan Adepo (Fences)
Josh O'Connor (God's Own Country)
Juno Temple (Wonder Wheel)
Lucas Hedges (Manchester By The Sea)
McCaul Lombardi (American Honey/Patti Cakes)
Will Poulter (Detroit)

 

ÅRETS UDENLANDSKE ANIMATIONSFILM:

Ballerina
Den lille vampyr
Den røde skildpadde
Dyrene i Hakkebakkeskoven
Ferdinand
Minder fra i går
Mit liv som Squash
The Boss Baby
Ulv i fåreklæder
Vaiana

 

ÅRETS UDENLANDSKE DOKUMENTARFILM:

Dancer
I Am Not Your Negro
Human Flow
Kedi
Lumière
Miss Klein's Children
Safari
69 minutes of 86 days
The Grown-ups
Whitney - Can I Be Me?

 

ÅRETS REPREMIERE:

Byens lys
Limelight
Manhattan
Monsieur Verdoux
The Kid

 

ÅRETS DANSKE FILMBOG

- de nominerede er:

"Barnestjernen fra Bryggen"
af Jan Priiskorn Schmidt
Forlaget VIld Maskine

"Drømmen om Hollywood"
af Jacob Wendt Jensen og Christian Monggaard
Informations forlag

"Filmens København"
af Katrine Sommer Boysen og Sophie Engberg Sonne
Forlaget Gyldendal


 

(Vinderne offentliggøres d. 1/2 2018 kl. 12)