-
Forside
logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS TEATEROPLEVELSER 2017

 

ÅRETS FORESTILLING
- de nominerede er:

De danser alene (Mammutteatret/Rialto Teatret)
Diktatoren (Nørrebro Teater)
Drømme om noget andet (Teater Hund og co.)
Et hus på sand og håb (Får302)
Et vintereventyr (Republique)
Festen (Republique)
Lang dags rejse mod nat (Det Kongelige Teater)
Lev Menneske (Teatret/Odense Teater/Hippodromen, Folketeatret)
Sort vand (Edison/Betty Nansen Teater)
Vredens druer (Betty Nansen Teatret)

 

ÅRETS ISCENESÆTTER
- de nominerede er:

Anja Behrens (Sort vand)
Anne Zacho Søgaard (Skattesagens helte)
Camilla Bach Mortensen (Fritz Hansen folket)
Egil Pálsson (Et hus på sand og håb/De danser alene)
Katrine Wiedemann (Vredens druer/Et vintereventyr)
Martin Lyngbo (Skam)
Morten Kirkskov (Lang dags rejse mod nat)
Nicolai Cederholm (Diktatoren)
Petrea Søe (Drømme om noget andet)
Sofie Christiansen (Knud Romers ABC)

 

ÅRETS SÆRPRIS
- de nominerede er:

Comedieteatret (Far på færde)
Demokrati (Teatergrad)
Elvir Ramovic (Floden)
Kroppen (Bådteatret)
Middelton (Teatret Brændende Kærlighed)
Overgang (Teater Rio Rose/Husets Teater)
Queer Christmas Cabaret (Warehouse9)
Roma (S/H)
Slapstick Sherlock (House of International Theatre/Huset)
Tati (Eventministeriet/Det Kongelige Teater)

 

ÅRETS MANDLIGE SKUESPILLER (HOVEDROLLE)
- de nominerede er:

Anders Juul (Jeg løber)
Hans Rønne (Ankomst. Afsked)
Henning Jensen (Lang dags rejse mod nat/Frøken Julie)
Jesper Hyldegaard (Lampedusa)
Mads Wille (Enetime)
Morten Burian (Rocky!)
Olaf Højgaard (Svaneblod)
Olaf Johannessen (Diktatoren)
Paw Henriksen (Mig og Tyson)
Victor Melnikov (En drengs historie)

 

ÅRETS KVINDELIGE SKUESPILLER (HOVEDROLLE)
- de nominerede er:

Benedikte Hansen (Ankomst. Afsked)
Christine Albeck Børge (Transfervindue/Hamlet)
Lisbet Dahl (I sidste øjeblik)
Malene Melsen (Lev menneske)
Pernille Lyneborg (Sylvia)
Pia Rosenbaum (Til (ingen verdens) nytte)
Rikke Bilde (Tvind - the Musical)
Sofie Gråbøl (Scener fra et ægteskab)
Tammi Øst (Status/Helligtrekongersaften)
Tina Gylling Mortensen (Dukkelise)

 

ÅRETS MANDLIGE SKUESPILLER (BIROLLE)
- de nominerede er:

Anders Brink Madsen (Surstrømning)
Asger Reher (Annie Get Your Gun)
Charlie Waller (The Pillowman)
Finn Nielsen (Til (ingen verdens) nytte)
Henrik Koefoed (Liva)
Joen Bille (I sidste øjeblik)
Kristian Holm Joensen (Den politiske kandestøber/Komedien hvor alt går galt)
Morten Grunwald (3 x Beckett)
Peter Plaugborg (Lang dags rejse mod nat)
Thomas Mørk (De 39 trin)

 

ÅRETS KVINDELIGE SKUESPILLER (BIROLLE)
- de nominerede er:

Charlotte Munksgaard (Omsorg/Et hus på sand og håb/Den skaldede sangerinde)
Ditte Gråbøl (Livsens ondskab)
Ellen Hillingsø (3 x Beckett)
Elsebeth Steentoft (I sidste øjeblik)
Kirsten Olesen (Frøken Julie)
Maria Mondrup (Lev menneske/Komedien hvor alt går galt/Stræber)
Maria Rich (Ankomst. Afsked)
Mette Horn (Den politiske kandestøber)
Solbjørg Højfeldt (På herrens mark)
Sonja Oppenhagen (I sidste øjeblik)

 

ÅRETS SKUESPILLERGENNEMBRUD (KØBENHAVN)

Andreas Jebro (Skattesagens helte)
Cyron Melville (Hamlet)
Dawn Wall (Educating Rita)
Esben Smed (Et vintereventyr)
Jakob Femerling Andersen (Æsops fabler/Sort vand)
Jesper Riefenstahl (Komedien hvor alt går galt)
Lea Thiim Harder (Efter brylluppet)
Lise Bostrup (Monster/Spamalot)
Rosalinde Mynster (Enetime)
Simon Bennebjerg (Lang dags rejse/Helligtrekongersaften)

 

ÅRETS ÆRESPRIS:
(for særlig indsatser i sæsonen såvel som samlet karriere)
- de nominerede er:

Bodil Jørgensen (Apokalypsen)
Daimi Gentle & Jytte Abildstrøm (Daimi & Jytte)
Daniel Bohr (Annie Get Your Gun)
Flemming Enevold (Under my skin)
Ghita Nørby (Sarah)
Karen-Lise Mynster (Lang dags rejse mod nat)
Lone Hertz (Don Ranudo)
Stina Ekblad & Waage Sandø (Festen)
Susse Wold & Bent Meiding (Kærestebreve)
Tommy Kenter (Elf - the Musical)

 

ÅRETS NYE DANSKE STYKKE
- de nominerede er:

"De danser alene" af Anders Fogh Jensen" (Rialto Teatret/Mammut Teatret)
"Drømme om noget andet" af Petrea Søe og Julie Maj Jakobsen (Teater Hund og co.)
"En mand, der hedder Ove" af Brian Wind-Hansen (Teater V/Møllen)
"Fucking Åmål" af Julie Maj Jakobsen (Teater Vestvolden/Hils Din Mor)
"Lev menneske" af Lærke Sanderhoff (Hippodromen, Folketeatret/Odense Teater)
"Liva" af Vivian Nielsen (Hippodromen, Folketeatret)
"Martyren Munk" af Hassan Preisler (Det flydende teater/Teatergrad)
"Merian" af Ulla B. Koppel (Verdens mindste teater)
"Skattesagens helte" af Kristian Halken (Teater Grob)
"Til (ingen verdens) nytte" af Thomas Markmann (Hippodromen, Folketeatret)

 

ÅRETS NYE UDENLANDSKE STYKKE
- de nominerede er:

"Ankomst. Afsked" af Jens Albinus (Husets Teater)
"Disgraced" af Ayad Akhtar (Betty Nansen Teatret)
"Et hus på sand og håb" af Lucas Svenson (Får302)
"Into the Woods" af Stephen Sondheim (Glassalen, Tivoli)
"I sidste øjeblik" af Carin Mannheimer (Folketeatret)
"Komedien hvor alt går galt" af Henry Lewis, Jonathan Sayer & Henry Shields (Folketeatret)
"Lampedusa" af Anders Lustgarten (Husets Teater)
"Min arm" af Tim Crouch (Edison, Betty Nansen Teatret/Team Teatret)
"Pang" af Marius von Mayenburg (Det Kongelige Teater)
"Sort vand" af Roland Schimmelpfennig (Edison, Betty Nansen Teatret)

 

ÅRETS KLASSIKER-PRÆSENTATION:
- de nominerede er:

Den politiske kandestøber (Folketeatret)
Den skaldede sangerinde (Teatret ved Sorte Hest)
Don Ranudo (GrønnegårdsTeatret)
Educating Rita (Krudttønden)
Et vintereventyr (Republique)
Enetime (Teatret ved Sorte Hest)
Frøken Julie (Det Kongelige Teater)
Lang dags rejse mod nat (Det Kongelige Teater)
3 x Beckett (Østre Gasværk)
Vredens druer (Betty Nansen Teatret)

 

ÅRETS BØRNE- ELLER UNGDOMSFORESTILLING
- de nominerede er:

De glemte børn (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)
Fucking Åmål (Teater Vestvolden/Hils Din Mor)
Julehjertet (Glassalen, Tivoli/Eventyrteatret)
Knud Romers ABC (Dansekapellet/BaggårdTeatret)
Når samfundet knækker (Edison, Betty Nansen Teatret/C:NTACT
Okker Gokker (Det lille teater)
Othello (Hamletscenen)
Ræven går derude (Det Olske Orkester & Teatret Værk/Teatret Zebu)
Skam (Aveny-T)
Små blå sko (Riddersalen)

 

ÅRETS SCENOGRAF
- de nominerede er:

Benjamin La Cour (Into the Woods/Klokkeren fra Notre Dame/American Idiot)
Christian Albrechtsen (Lang dags rejse mod nat/Sort vand)
Christian Q. Clausen (Othello)
Christof Hetzer (Hoffmanns eventyr)
Jesper Just (Interpassivities)
Maja Ravn (Vredens druer/Et vintereventyr)
Paolo Fantin (Rejsen til Reims)
Richard Hudson (Raymonda)
Rolf Søborg Hansen (Når byen sover)
Yannis Thavoris (Elskovsdrikken)

 

ÅRETS TEATERUDFLUGT
- de nominerede er:

Brødre (Den Jyske Opera/Musikhuset i Aarhus)
Den gode vilje (Aarhus Teater)
Elsker dig for evigt (Musikhuset i Aarhus)
Erasmus Montanus (Aarhus Teater)
Lyden af de skuldre vi står på (Aarhus Teater)
Niels Klims underjordiske rejse (Vendsyssel Teater)
Seebach (Fredericia Teater)
Slagballe Banke (Godsbanegade, Aarhus)
Sunset Boulevard (Theater Lübeck)
The Feeling of Going (Skåne Danseteater/Malmø Opera)

 

ÅRETS GÆSTESPIL
- de nominerede er:

Dr. Glas (Sverige) Dramaten, Skuespilhuset
Ophelia (Japan), Hamletscenen, Kronborg
Petrushka Variationerne (Tyskland), Pantomime Teatret, Tivoli
Qin Opera (Kina), Ofeliascenen, CPH Opera
Snedronningen (Finland), Operaen

 

ÅRETS MUSICAL-OPSÆTNING
- de nominerede er:

Annie Get Your Gun
Into the Woods
Klokkeren fra Notre Dame
Spamalot
Titanic

 

ÅRETS MUSICAL-PERFORMER
- de nominerede er:

Carsten Svendsen (Annie Get Your Gun)
Julie Steincke (Chicago)
Lars Mølsted (Klokkeren fra Notre Dame)
Maria Lucia Heiberg Rosenberg (Annie Get Your Gun)
Silas Holst (Saturday Night Fever)

 

ÅRETS TEATERKONCERT/CABARET
- de nominerede er:

American Idiot (Den grå hal, Christiania)
Gas Galla Show (Østre Gasværk)
Liva (Hippodromen, Folketeatret)
Noget om helte (Nørrebro Teater)
Platt-form (Edison, Betty Nansen Teatret)

 

ÅRETS ENTERTAINER
- de nominerede er:

Annette Heick (Made in Aarhus)
Jacque Lauritzen (Jacque synger Brel)
Jan Hertz (Senior Stand-Up - i farver)
Morten Kjær (Gas Galla Show)
Peter Larsen (Mens vi venter på Irak kommissionen)

 

ÅRETS OPERA-OPSÆTNING
- de nominerede er:

Elskovsdrikken (Den Jyske Opera/Gamle Scene, Det Kongelige Teater)
La Boheme (Opera Hedeland)
Pigen fra Vesten (Operaen)
Rejsen til Reims (Operaen)
The Rape of Lucretia (Operaen, Takkelloftet)

 

ÅRETS OPERA-PERFORMER
- de nominerede er:

Angelica Asp (Beruset)
Karin Norrinder (Knud Romers ABC)
Robin Kim (Elskovsdrikken)
Sofie Elkjær Jensen (Nytårskoncert, Operaen)
Susanne Elmark (Verdensballetten 2017/Sommerlyst Revy 2017)

 

ÅRETS DANSEFORESTILLING
- de nominerede er:

Butterfly Lovers (Pantomime Teatret, Tivoli)
Interpassivities (Prøvesal, Det Kongelige Teater)
Rethink "Fuck" (Teaterøen/Granhøj Dans)
Society of Lost Souls (Prøvesal, Det Kongelige Teater)
Tro (Uppercut Danseteater/Dansekapellet)

 

ÅRETS DANSER
- de nominerede er:

Adam Tocuyo (Gas Galla Show)
Carlos Rodas (Knud Romers ABC)
Danni Mariblanca (Woman & Woman)
Jon Axel Fransson (Farlige forbindelser/Interpassivities)
Palle Granhøj (Rethink. "Fuck")

 

ÅRETS TEATERBOG
- de nominerede er:

"Lisbet Dahl - Undskyld jeg blander mig"
fortalt til Jakob Steen Olsen og Rikke Rottensten
Forlaget Berlingske

"Modekongen Holger Blom"
af Marianne Verge
Forlaget Gyldendal

"Nyere danske scenografer"
af Ulla Strømberg
Forlaget Frydenlund


(Vinderne offentliggøres her på siden d. 1/2 kl. 12)