-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

SÆSONENS BEDSTE TEATEROPLEVELSER

2019-20


SÆSONENS BEDSTE FORESTILLING:

DE HOVEDLØSE (MUNGO PARK/REPUBLIQUE)

De øvrige nominerede var:

Adressaten ubekendt (Det Kongelige Teater), Amerika (Nørrebro Teater), Cyrano de Bergerac (Det Kongelige Teater), Den unge Werthers lidelser (S/H/Aaarhus Teater), Det Store Stilehæfte (Husets Teater), En skærsommernats drøm (Betty Nansen Teatret), Jordens indre (Hippodromen, Folketeatret), Lehman Brothers (Republique), Mutter Courage (Det Kongelige Teater)

 

SÆSONENS ISCENESÆTTElSE:

ELISA KRAGERUP (EN SKÆRSOMMERNATS DRØM)

De øvrige nominerede var:

Anna Malzer (De hovedløse), Frede Gulbrandsen (Den skaldede frisør), Johan Sarauw (De hovedløse/Nye rejsende), Katrine Wiedemann (Cyrano de Bergerac), Madeleine Røn Juul (Kirsebærhaven), Sigrid Strøm Reibo (Mutter Courage), Sargun Oshana (Den unge Werthers lidelser), Solbjørg Højfeldt (Dance With Me), Tue Biering (Pigen med bomberne)

 

SÆSONENS SÆRPRIS:

ALLETIDERS KRISESANGE (DET KONGELIGE TEATER, SKUESPILHUSETS STORE SCENE)

De øvrige nominerede var:

Brøgger (Republique), Dødsangst i galop (S/H), Elverhøj (Figaros/Den Ny Opera/Galaksen), Første parket (Kunstkollektivet Familien), Hvid tegner sort model (S/H), I Feel Good (Brændende kærlighed), Queens (danskdansk/Teatergrad), Utopias Lost and Found (Aber Dabei/LiteraturHaus), Årets Arbejdsplads (Teatergrad)

 

SÆSONENS ÆRESPRIS(ER):

ANN-MARI MAX HANSEN & TOMMY KENTER (SPILLEMAND PÅ EN TAGRYG)

De øvrige nominerede var:

Anne-Lise Gabold (Richard III), Geir Sveraas (Jordens indre/To på tur), Jacob Morild (Hurra!), Jens Albinus (Det store stilehæfte), Kristian Halken (Cyrano De Bergerac), Kurt Ravn & Peter Schrøder (To på tur), Nina Kareis (Canada), Ole Sørensen (Svejk i anden verdenskrig), Tammi Øst (Richard III/Alletiders krisesange)

 

SÆSONENS KVINDELIGE HOVEDROLLE-PRÆSTATION:

KAREN-LISE MYNSTER (MUTTER COURAGE)

De øvrige nominerede var:

Christiane G. Koch (Kirsebærhaven), Iben Hjejle (Jordens indre), Ida Cæcilie Rasmussen (Rædsel), Jeanett Albeck (Brøgger), Johanne Louise Schmidt (Penthesilea/Cyrano de Bergerac/Alletiders krisesange), Marie Mondrup (Så længe mit hjerte slår), Meike Bahnsen (Jagten på det gode menneske), Sicilia Gadborg Høegh (Nye rejsende/Flashdance), Sue Hansen-Styles (Dance With Me)

 

SÆSONENS MANDLIGE HOVEDROLLE-PRÆSTATIONER:

OLAF JOHANNESEN (CYRANO DE BERGERAC/DET STORE STILEHÆFTE)

De øvrige nominerede var:

Casper Crump (Richard III), Lars Mikkelsen (Adressaten ubekendt), Niels Olsen (Den skaldede frisør/Ørkenens sønner - en fez i en hornlygte ), Nikolaj Jørgensen (Amerika/Har du hørt en fugl synge?), Peter Plaugborg (En skærsommernats drøm), Peter Zandersen (Doppler), Simon Bennebjerg (En skærsommernats drøm), Søren Sætter-Lassen (Adressaten ubekendt), Waage Sandø (Dødsdansen)

 

SÆSONENS MANDLIGE BIROLLE-PRÆSTATIONER:

HENRIK LYKKEGAARD (KIRSEBÆRHAVEN/LEHMAN BROTHERS/DE BEFRIEDE)

De øvrige nominerede var:

Anders Budde Christensen (Jagten på det gode menneske/De befriede/Lehman Brothers), Anders Hove (Mutter Courage), Andrew Jeffers (A Visit), Benjamin Boe Rasmussen (Den skaldede frisør), Henrik Lykkegaard (Kirsebærhaven/Lehman Brothers/De Befriede), Mikael Birkkjær (Kirsebærhaven/De asylsøgende kvinder), Mikkel Arndt (En skærsommernats drøm/Richard III), Morten Suurballe (Jan Sonnergaard er ikke død), Ole Lemmeke (Kirsebærhaven/Dødsdansen), Sigurd Holmen Le Dous (Mutter Courage)

 

SÆSONENS KVINDELIGE BIROLLE-PRÆSTATION:

BODIL JØRGENSEN (DEN SKALDEDE FRISØR)

De øvrige nominerede var:

Fanny Louise Bernth (Mutter Courage/Penthesilea), Josephine Nørring (Jagten på det gode menneske), Laura Bro (Jordens indre), Lone Rødbroe (Viva Las Vegas), Lotte Andersen (Folkekongen), Maria Dalsgaard (An Education), Signe Egholm Olsen (De befriede), Tina Gylling Mortensen (Kirsebærhaven), Ulla Henningsen (Solformørkelse)

 

SÆSONENS GENNEMBRUD:

PETER SCHLIE (DEN SOMMER DA FAR BLEV HOMO/FRØKEN IGNORA EKSPLODERER)

De øvrige nominerede var:

Alexander Clement (Rædsel), Charlotte Amalie Kehlet (Den første dråbe blod), Emma Sehested Høeg (Velkommen til Pandora/En skærsommernats drøm), Kasper Dalsgaard (De hovedløse), Nanna Finding Koppel (An Education), Roberta Reichhardt (Jordens indre), Sara Viktoria Bjerregaard (Den unge Werthers lidelser), Søren Højen (Look back in Anger), Youssef Wayne Hvidtfeldt (Kirsebærhaven/Folkekongen)

 

SÆSONENS DANSKE DRAMATIK:

JORDENS INDRE af SIMONE ISABEL NØRGAARD (FOLKETEATRET/HIPPODROMEN)

De øvrige nominerede var:

De hovedløse (Nanna Tüchsen), Den første dråbe blod (Robert Reinholdt), Den skaldede frisør (Susanne Bier/Thomas Jensen), 4 Ever (Pia Marcussen), Frøken Ignora eksploderer (Albert Nielsen/Lisbet Lipschitz), Generation Håbløs (Sofie Diemer), Jagten på Det Gode Menneske (Julie Maj Jakobsen), Rædsel (Anna Bro), Skam 3 (Line Mørkeby)

 

SÆSONENS NYE STYKKE EFTER UDENLANDSK FORLÆG:

DET STORE STILEHÆFTE (HUSETS TEATER)

De øvrige nominerede var:

Adressaten ubekendt (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater), A Visit (That Theatre Company/Krudttønden), De Befriede (Republique), Den sommer da far blev homo (Hils Din Mor/Folketeatret, Hippodromen), Det Store Stilehæfte (Husets Teater), I Love Dick (Husets Teater), Last Tango in Little Grimley (HIT), Lehman Brothers (Republique), Queens (Danskdansk/Teatergrad), To på tur (Folketeatret, Hippodromen)

 

SÆSONENS KLASSIKERBEARBEJDELSE:

CYRANO DE BERGERAC (DET KONGELIGE TEATER)

De øvrige nominerede var:

Dance With Me (Why Not Theatre), Den lykkeligste i verden (Marionetteatret), Den unge Werthers lidelser (S/H/Aarhus Teater), En skærsommernats drøm (Betty Nansen Teatret), Har du hørt en fugl synge? (Grønnegårds Teatret), Look Back In Anger (That Theatre Company, Krudttønden), Mutter Courage (Det Kongelige Teater), Spillemand på en tagryg (Det Ny Teater), Svejk i Anden Verdenskrig (Teatret Møllen)

 

SÆSONENS SCENOGRAF:

BENJAMIN LA COUR, DANISH DESIGN (BELLEVUE TEATRET) & DEN SKALDEDE FRISØR (THE ONE AND ONLY MUSICAL TEATER/FALKONER SCENEN)

De øvrige nominerede var:

Frederikke Dalum ("De hovedløse", Republique), Jon Morrell ("Blixen", Det Kongelige Teater), Tal Rosner/Karin Betz ("Brødrene Løvehjerte", Skuespilhuset, Det Kongelige Teater), Kevin Depinet ("Tarzan", Falkoner Scenen/Fredericia Teater), Maja Ravn ("Cyrano de Bergerac", Skuespilhuset, Det Kongelige Teater), Margrethe II, ("Snedronningen", Tivolis Koncertsal), Nathalie Mellbye ("Den unge Werthers lidelser", S/H/Aarhus Teater), Palle Steen Christensen ("Snedronningen", Operaen), Robert Carsen and Luis Carvalho ("Idomeneo", Operaen)

 

SÆSONENS BEDSTE MUSICAL/MUSIK-FORESTILLING:

DEN SKALDEDE FRISØR (THE ONE AND ONLY MUSICAL TEATER/FALKONER SCENEN)

De øvrige nominerede var:

Divaer i Glas (Glassalen, Tivoli), I al slags vejr (Café Liva), Spillemand på en tagryg (Det Ny Teater), Så længe mit hjerte slår (Folketeatret), Tarzan (Fredericia Teater/Falkoner Scenen), Tilløkke Otto (Hippodromen, Folketeatret), Tænker altid på dig (Teatergrad), Viva Las Vegas (Teater V/Randers Egns Teater), Ørkenens sønner - en fez i en hornlygte (Teltet på Dyrehavsbakken)

 

SÆSONENS ENTERTAINER:

KIM ACE NIELSEN (TARZAN)

De øvrige nominerede var:

Chadi Abdul-Karim (4 Ever), Jesper Lohmann (Tilløkke Otto), Kim Leprevost (Viva Las Vegas), Mikkel Schrøder (Firmafesten)

 

SÆSONENS SANGER (MUSICAL/SHOW):

ANNETTE HEICK (MAMMA MIA!)

De øvrige nominerede var:

Carsten Svendsen (Divaer i Glas), Diluckshan Jeyaratnam (Tarzan), Palle Knudsen (Sweeney Todd), Xenia Lach-Nielsen (Den skaldede frisør)

 

SÆSONENS OPERA-FORESTILLING:

IDOMENEO (OPERAEN)

De øvrige nominerede var::

Don Juan (S/H), Eugen Onegin (Jyske Opera og Copenhagen Phil/Det Kongelige Teater, Gamle Scene), La Bohème (CPH Opera Festival og Østre Gasværk Teater), Philomenas stemme (Zangenbergs Teater)

 

SÆSONENS OPERASANGER:

PETER LODAHL (LA BOHÉME)

De øvrige nominerede var:

Gert Henning-Jensen (Idomeneo), Margaux de Valensart (Idomeneo), Sine Bundgaard (Idomeneo/Cosi Fan Tutte), Yana Kleyn (La Bohème)

 

SÆSONENS DANSE-FORESTILLING:

BLIXEN (DET KONGELIGE TEATER)

De øvrige nominerede var:

A Space in the Dark (Black Box Dance Theatre), Bonnie & Clyde (Betty Nansen Teatret), Copenhagen Summer Dance (Dansk Danseteater), Danish Design (Bellevue Teatret), Jump (Uppercut/Dansekapellet), Kammerballetten (Operaen, Takkelloftet), Leas rum (Bådteatret), Snedronningen (Tivolis Koncertsal), Verdensballetten 2019 (Sølyst, Klampenborg)

 

SÆSONENS DANSER:

KIZZY MATIAKIS (BLIXEN)

De øvrige nominerede var:

Alba Nadal (Kammerballetten), Alban Lendorf (Danish Design), Astrid Elbo (Bonnie & Clyde) , Lionel Ah-Sou (A Space in the Dark), Mads Gronemann (Bonnie & Clyde), Marco Rizzi (A Space in the Dark), Ron Cohen (Copenhagen Summer Dance), Sherwin Diane Reyes (Leas rum), Tobias Praetorius (Kammerballeten/Spar dame)

 

SÆSONENS BØRNE- OG UNGDOMSTEATER:

TÆNK HVIS JEG HAVDE EN REJSEGAMMOFON (GRUPPE 38/RIDDERSALEN)

De øvrige nominerede var:

Den lykkeligste i verden (Marionet Teatret), Den sommer far blev homo (Hippodromen, Folketeatret/Hils din mor), 4 Ever (Opgang 2), Har du hørt en fugl synge? (Grønnegårds Teatret), Himlen kalder jorden (Teater Hund og co.), Ligeværd (Teatergrad), Mælkebøtte-reglementet (Teatret Zeppelin), Skovens Dronning (Eventyrteatret, Glassalen i Tivoli), Til dig fra mig (Det Lille Teater)

 

SÆSONENS TEATER-UDFLUGT:

BESAT (RØNNE THEATER)

De øvrige nominerede var:

Den store Gatsby (Odense Teater), Forbrydelse og straf (Aalborg Teater), Hvis jeg blir gammel (sART Danseteater/Odense Teater), Höstsonaten (Malmø Opera), Michael Kohlhaas (Jyske Opera/Musikhuset i Aarhus), Skönheten og Odjuret (Malmø Opera), Stormene (Vendsyssel Teater), Tak for Lort (Teater Momentum), Tosca (Malmø Opera)


SÆSONENS GÆSTESPIL:

NEDERLANDS DANS THEATRE (DET KONGELIGE TEATER, GAMLE SCENE)

De øvrige nominerede var:

Romeo and Juliet/San Francisco Ballet (Operaen), Rusalka/Det Slovakiske Nationalteaters Orkester (CPH Opera Festival), Songs of Lear (Hamlet Scenen), Vertical Influences - Le Patin Libre (Dansehallerne)













 

I