-
Forside

logo logo logo

 

 

 


AARETS TEATER 2020 iflg cphculture.dk
(vinderne offentliggøres 1/2 2021 kl. 12)

ÅRETS FORESTILLING - de nominerede er:

De hovedløse (Mungo Park)
Den unge Werthers lidelser (S/H/Aarhus Teater)
Det ensomme hjerte (Teatret Møllen)
Det store stilehæfte (Husets Teater)
En historie om vold (Aveny-T)
Faust (Republique)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Mens vi venter på Godot (Teatret ved Sorte Hest)
Mutter Courage (Det Kongelige Teater)
Spejlmanden (Mungo Park)

ÅRETS ISCENESÆTTER - de nominerede er:

Anders Lundorph (En historie om vold/Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
Anna Balslev (Et dukkehjem/An Education)
Anna Malzer & Johan Sarauw (De hovedløse)
Frede Gulbrandsen (Den skaldede frisør/Peter Pan)
Liv Helm (Lille Eyolf/Et tysk liv)
Maria Vinterberg (Mens vi venter på Godot)
Martin Lyngbo (Intet)
Sargun Oshana (Den unge Werthers lidelser)
Staffan Valdemar Holm (Faust)
Viktor Tjerneld (Spejlmanden)

ÅRETS SÆRPRIS - de nominerede er:

Alle gode ting (Nørrebro Teater)
Forvandlingen (Bådteatret)
Før vi forsvinder (Out of Balanz/Dynamo Workspace/Teater V)
My Dear Hunter (Edison, Betty Nansen Teatret)
Nul (Toett/S/H/Teater Momentum)
Queens (danskdansk/Teatergrad)
Regnbuefar (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
The Touch (S/H)
Tænk hvis man havde en rejsegrammofon (Carte Blanche/Teatret Gruppe 38/Teater2tusind/Teatret Møllen)
Ventesorg (C:NTACT, Edison)

ÅRETS ÆRESPRIS (for en særlig indsats i teateråret såvel som for en flot teaterkarriere) -
de nominerede er:

Andrew Jeffers (A Visit)
Daniel Bohr (Oliver!)
Hans Rønne (Det begynder at blive koldt om fødderne/Tænk hvis man havde en rejsegrammofon)
Jens Albinus (Lille Eyolf/Det store stilehæfte)
Kizzi Makiakis (Sylfiden)
Lane Lind (Hvis livet er en sang)
Madeleine Røn Juul (Kirsebærhaven)
Solbjørg Højfeldt (Dance With Me)
Steen Stig Lommer (Mens vi venter på Godot)
Vigga Bro (Ode til de glemte)

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE-PRÆSTATIONER - de nominerede er:

Amira Jasmina Jensen (Viva La Frida!),
Ditte Laumann (Hvem er det der banker?)
Emma Sehested Høgh (Lolita for altid)
Ida Cæcilie Rasmussen (Rædsel)
Kirsten Olesen (Et tysk liv)
Nanna Finding Koppel (An Education)
Sarah Boberg (Se på mig når jeg taler til dig)
Sara Viktoria Bjerregaard (Den unge Werthers lidelser)
Sicilia Gadborg Høegh (Nye rejsende/Et dukkehjem)
Signe Egholm Olsen (Lille Eyolf)

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE-PRÆSTATIONER - de nominerede er:

Andreas Jebro (En historie om vold)
Esben Smed (Hamlet)
Frank Thiel (Alle gode ting)
Mads Wille (Mens vi venter på Godot)
Mikkel Arndt (Regnbuefar)
Morten Hee (Nul)
Nicolas Bro (Mens vi venter på Godot)
Olaf Johannesen (Faust/Det store stilehæfte)
Søren Sætter-Lassen (Faust)
Thomas Clausen Rønne (Det ensomme hjerte)

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE-PRÆSTATIONER - de nominerede er:

Alvin Olid Bursøe (Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
Anders Hove (Mutter Courage)
Benjamin Boe Rasmussen (Den skaldede frisør)
Elliott Crosset Hove (Livstidsgæsterne)
Henrik Lykkegaard (Kirsebærhaven)
Jens-Christian Wandt (Oliver!)
Kasper Dalsgaard (De hovedløse)
Mads Reuther (Den gerrige)
Patrick Baurichter (En historie om vold)
Sigurd Holmen Le Dous (Mutter Courage)

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE-PRÆSTATIONER - de nominerede er:

Ann-Mari Max Hansen (Oliver!)
Asta August (Lille Eyolf)
Bodil Jørgensen (Den skaldede frisør)
Fanny Louise Bernth (Mutter Courage)
Karin Heinemeier (En historie om vold/Macbeth)
Lone Rødbroe (Viva Las Vegas)
Maria Dalsgaard (An Education)
Mette Horn (Den gerrige)
Stine Schrøder Jensen (Hamlet)
Tina Gylling Mortensen (Kirsebærhaven)

ÅRETS GENNEMBRUD - de nominerede er:

Daniel Niel Ash (The Shy Manifesto)
Jody Fish (Harry Clarke)
Lasse Steen Jensen (Lager Huset Marie)
Lise Pleidrup (Er der plads til mig?)
Mathilde Arcel Fock (Nogen er ude at drikke øl/An Education/Den gerrige)
Michael Slebsager (Ud med Knud)
Mio Trond Lambers (Jeg er Silas),
Nana Morks (Spejlmanden/Tatovering),
Sara Fanta Traore (Tatovering/Spejlmanden),
Siw Ulrikke Maibom (Faust)

ÅRETS DANSKE SKUESPIL - de nominerede er:

De hovedløse (Nanna Tücksen)
Det ensomme hjerte (Brian Wind-Hansen)
Jeg er Silas (Julie Maj Jakobsen)
Livstidsgæsterne (Line Knutzon)
Regnbuefar (Mikkel Trier Rygård)
Rædsel (Anna Bro)
Scavenius (Kristian Halken)
Spejlmanden (Viktor Tjerneld)
Tatovering (Anna Malzer)
Ud med Knud (Leiv Arne Kjøllmoen/Henriette Vedel)

ÅRETS NYE SKUESPIL EFTER UDENLANDSK FORLÆG - de nominerede er:

Alle gode ting (Nørrebro Teater)
A Visit (That Theatre Company/Krudttønden)
Det Store Stilehæfte (Husets Teater)
En historie om vold (Aveny T)
Et tysk liv (Det Kongelige Teater)
Harry Clarke (Down The Rabit Hole/Bøssehuset)
Queens (Danskdansk/Teatergrad)
Se på mig når jeg taler til dig (Husets Teater)
The Effect (CTC/Krudttønden)
The Shy Manifesto (Down the Rabit Hole/Bøssehuset)

ÅRETS KLASSIKERBEARBEJDELSE - de nominerede er:

Dance With Me (Why Not Theatre Company)
Den gerrige (Folketeatret)
Den unge Werthers lidelser (S/H/Aarhus Teater)
Et dukkehjem (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Faust (Republique)
Hamlet (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Mens vi venter på Godot (Teatret ved Sorte Hest),
Mutter Courage (Det Kongelige Teater),
Oliver! (Det Ny Teater)

ÅRETS SCENOGRAFI - de nominerede er:

Annas verden (Teatergrad)
De hovedløse (Mungo Park)
Den skaldede frisør (The One and Only/Falkoner Scenen)
Den unge Werthers lidelser (S/H)
Den utrolige historie om den kæmpestore pære (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Forvandlingen (Bådteatret)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Oliver! (Det Ny Teater)
Scavenius (Bådteatret)
Tryllefløjten (Operaen)

ÅRETS BEDSTE MUSIKTEATER - de nominerede er:

Alle tiders krisesange (Det Kongelige Teater)
Close To You (Bremen Teater)
Den skaldede frisør (The One and Only Musical Teater/Falkoner Scenen)
Hvis livet var en sang (Cafe Liva)
I al slags vejr (Café Liva)
Late Night på Posthus Teatret (Posthus Teatret)
Mutter Courage (Det Kongelige Teater)
Ode til de glemte (Bellevue Teatret)
Oliver! (Det Ny Teater)
Viva Las Vegas (Teater V/Randers Egns Teater)

ÅRETS PRÆSTATION(ER) (i musikteater) - de nominerede er:

Annette Heick (Mamma Mia!)
Jesper Lohmann (Tilløkke Otto)
Johanne Louise Schmidt & Tammi Øst (Alletiders krisesange)
Karen-Lise Mynster (Mutter Courage)
Preben Kristensen (Oliver!)

ÅRETS ENTERTAINER - de nominerede er:

Caspar Phillipson (Late Night på Posthus Teatret)
Jacob Morild (I al slags vejr)
Karsten Jansfort (Rotter på loftet)
Lisbet Gajhede (Vintersilhuetter)
Mikkel Schrøder (Firmafesten)

ÅRETS OPERA-FORESTILLING - de nominerede er:

Idomeneo (Operaen)
Intet (Operaen)
Maskarade (Operaen)
The Doll Behind The Curtain (Den Åbne Opera/Takkelloftet)
Tryllefløjten (Operaen)

ÅRETS OPERASANGER - de nominerede er:

Annemette Pødenphandt (Vox Humana, Skuespilhuset)
Ann Petersen (Fidelio, Operaen)
Clara Cecilie Thomsen (Rigoletto, Den Jyske Opera/Gamle Scene)
Jens Søndergaard (Simon Boccanegra & Fidelio, Operaen)
Palle Knudsen (Tryllefløjten, Operaen)

ÅRETS DANSE-FORESTILLING - de nominerede er:

Bonnie & Clyde (Betty Nansen Teatret)
Kammerballetten (Det Kongelige Teater, Takkeloftet)
Samba (Uppercut Dance Theatre)
Sylfiden (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
This Is Not Swan Lake (Granhøj Dans/Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

ÅRETS DANSER - de nominerede er:

Ida Praetorius (Sylfiden, Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Jón Axel Fransson (Sylfiden, Det Kongelige Teater Gamle Scene)
Selene Muñoz (Selene Muñoz - Koncert & Dans, Louisiana Koncertsal)
Stephanie Thomasen (Samba, Uppercut Dance Theatre, Dansekapellet)
Tobias Praetorius (Kammerballetten, Takkelloftet, Operaen)

ÅRETS BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFORESTILLING - de nominerede er:

Den utrolige historie om den kæmpestore pære (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Far mor og børn - hver dag (Teater Hund)
Klar Parat Start (Det Lille Teater)
Mio Min Mio (Teatret Zeppelin)
Mor (Anemonen/Teatret st. tv/Nørregaards Teater, Volsmose)
Robin Hood (Folketeatret)
Ud med Knud (Teater Fair Play/Holbæk Teater)
Under Huden (Mærkværk/Teaterøen)
Vintersilhuetter (Riddersalen)
Vred! (Limfjordsteatret)

ÅRETS TEATERREJSE - de nominerede er:

Baskerville (Himmerlands Teater, Hobro)
Blue Jasmine (Odense Teater)
Forbrydelse og straf (Aalborg Teater)
George Dandin (Teatret Slotsgården, Odense)
I den nordiske sommernat (Langeskov Forsamlingshus)
I går og i morgen (Den Jyske Opera)
1658 (Rønne Theater, Bornholm)
Stormene (Vendsyssel Teater, Hjørring
Tak for Lort (Teater Momentum, Odense)
Tosca (Malmö Opera, Malmø)








 






 











 

I