Forside

logo logo logo

 

 

ÅRETS BEDSTE TEATER
(Vinderne er markeret med stort)

Årets forestilling:
Boys Don't Cry (Mungo Park/Det Kongelige Teater)
GLASMENAGERIET (Folketeatret/Hippodromen)
Mefisto (Betty Nansen Teatret)
Romeo og Julie (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)
Wit (Bådteatret)

Årets musical/show:

Beauty and the Beast (Det Ny Teater)
Den lille havfrue (Operaen/Fredericia Teater)
PIGEN MED PARAPLYERNE (Betty Nansen Teatret)
I love musicals (Falkonerscenen)
I am Johnny Cash (Café Liva)

Årets opera/operette:

Apollo og Daphne (Hofteatret)
Troubaduren (Opera Hedeland)
BARBEREN I SEVILLA (Den Ny Opera)
Don Quichotte (Det jyske Opera)
Otello (Operaen - Det Kongelige Teater)

Årets danseforestilling:

Black Diamonds (Gamle Scene - Det Kongelige Teater)
Copenhagen Summer Dance (Politigården)
I FØLING (Skuespilhuset - Det Kongelige Teater)
Rite of Spring (Dansehallerne)
Manon (Gamle Scene - Det Kongelige Teater)

Årets børne- eller ungdomsforestilling:

De vises sten (Eventyrteatret)
PRINCIP 1914 (ZeBU/Grønnegade Teater)
Jeg har aldrig... (Edison)
Zappa (Teater Vestvolden)
Celebrity (Teater Vestvolden)

Årets instruktør:

Anders Lundorph (Boys Don't Cry)
Elisa Kragerup (Romeo og Julie/Metamorfoser)
Kaspar Rostrup (Glasmenageriet)
PETER LANGDAL (Mefisto/Pigen med Paraplyerne/Samtale før døden)
Pierre Westerdahl (Legally Blonde)

Årets danske stykke:

Brun mands byrde af Hassan Preisler
Forsamlingshuset af Julie Maj Jakobsen
HUNDEN ER RASK af Sonja Vesterholt
Samtale før døden af Adam Price
Sygtsund af Mette Heeno

Årets udenlandske stykke:

Boys Don't Cry
Konstellationer
Rejsen
Sympati for djævelen
WIT

Årets kvindelige hovedrolle:

Christine Albeck-Børge (Boys Don't Cry)
Karen-Lise Mynster (Glasmenageriet/Jeg hedder Bente)
SUE HANSEN-STYLES (Wit)
Kirsten Olesen (Den som falder)
Pia Rosenbaum (Hunden er rask)

Årets mandlige hovedrolle:

OLAF JOHANNESEN (Samtale før døden/Mefisto)
Kristian Halken (Sparta)
Asger Reher (Rejsen)
Tommy Kenter (Den grønne elevator)
Henning Jensen (Krapps sidste bånd)

Årets mandlige birolle:

Anders Budde Christensen (Boys Don't Cry/
Vi skal bygge en Zoologisk have)
Søren Sætter-Lassen (Erasmus Montanus)
Ole Lemmeke (Erasmus Montanus)
KENNETH M. CHRISTENSEN (Beauty and the Beast)
Jesper Hyldegaard (Hærværk)

Årets kvindelige birolle:

Iben Hjejle (Mefisto)
Jannie Faurschou (Frisørerne/Historien bag muren)
LISE LAUENBJERG (Boys don't cry/Hærværk)
Meike Bahnsen (1864/Tre Søstre)
Sonja Oppenhagen (Den stundesløse/1864)

Årets store teater-gennembrud:

DANICA CURCIC (Romeo og Julie/Tigerhjerte svøbt i kvindehud/
Pigen med paraplyerne)
Birgitte Hjort (Pigen med paraplyerne)
Jens Frederik Sætter-Lassen (Glasmenageriet)
Johanne Louise Schmidt (Hedda Gabler/Døden/Metamorfoser)
Thue Ersted Rasmussen (1864)

Årets sanger:

Daimi (Som var det igår)
Kaya Brüel (Pigen med paraplyerne)
LOUISE FRIBO (I Love Musicals/Tell Me On A Sunday)
Maria Lucia (Beauty and the Beast/I Love Musicals)
Simon Stenspil (Rolling Stones Teaterkoncert)

Årets danser:

ARON DARABONT (Rite of Spring - Extended)
Ulrik Birkkjær (Manon)
Alban Lendorf (Manon)
Robert Thomsen (diverse forestillinger
på Pantomime Teatret/Nøddeknækkeren)
Alexandra do Sardo (Manon)

Årets revy-skuespiller:

Karsten Jansfort (Andens verdenskrig)
Bodil Jørgensen (Tamtam i Tivoli)
Troels Malling (Græsted revyen)
Niels Olsen (Tamtam i Tivoli)
ANNE HERDORF (Ganløse Revyen)

Årets stand-up/cabaret-optræden:

Rasmus Bjerg (Endelig alene!)
Linda P (Linda Ps hovedpine/Alle elsker kærlighed)
Jacob Tingleff (Ulige uger)
SIMON ROSENBAUM (Hold kæft, lever du endnu?)
Jacob Morild (Hvor kom den fra?)

Årets scenografi:

DON Q
Mefisto
Pigen med paraplyerne
Romeo og Julie
Sandmanden

Årets gæstespil:

Porgy og Bess (fra Frankrig) i Operaen, Det Kongelige Teater
Heart of Darkness (fra Columbia) på Republique
EN NY DAG (fra Nordkorea) på Betty Nansen Teatret
Svanesøen (fra Rusland) på Gamle scene, Det Kongelige Teater
Døden i Venedig(fra Tyskland)på Gamle scene,Det Kongelige Teater

Årets teaterudflugt:

Frankenstein junior (Fredericia Teater)
Indenfor Murene (Aalborg Teater)
Rottefælderevyen (Svendborg Sommerteater)
LIVET ER EN SCHLAGER (Cirkus - Stockholm)
Mågen (Dramaten - Stockholm)

Årets særpris:

Maria og Mohammed (Københavns Musikteater)
VENTESTEDET (Republique/Signa)
Alting mødes (Det flydende teater)
Readings af ny kinesisk dramatik (Forsøgsstationen)
Donka (Republique)

Årets ærespris:

Dansehallerne
For et fornemt kunstnerisk niveau inkl. Thousand Threads-festivalen (med højdepunkter som "Journey" og "Your Majesties")

Emmet Feigenberg
For hans store indsats indenfor dansk teater igennem flere årtier.

Henrik Hartmann & Peter Langdal
For i over 20 år at have skabt teater af international klasse på Betty Nansen Teatret

JYTTE ABILDSTRØM
For livslang teatertjeneste på Riddersalen

S/H (også kendt som Café Teatret):
For i en årrække at have været hjemstedet for intimteater på højt kunstnerisk niveau.